• Gárdony

A DRV Velence Üzemvezetőség tájékoztatója

2017.02.03. 10:41
Az elmúlt időszak rendkívül hideg időjárásának következtében – a vízmérők elfagyása elleni felhasználói óvintézkedések elmaradása miatt - nagy számban fagytak el a Társaság működési területén lévő vízmérők. Az időjárás enyhülésével a mérők kiengedtek, amelynek következtében a nyomás alatt lévő rendszerekből elszökött az ivóvíz, amely néhány esetben vízhiányhoz is vezetett. A Velencei üzemvezetőség területén január hónapban összesen mintegy 625 mérőelfagyás történt. 


A Velencei-tó környékén a vízelfolyások miatt a kutaknak teljes kapacitással kellett működniük a vízigények biztosításához. Az elmúlt években a távvezetéken végrehajtott mechanikai tisztítások ellenére az elfagyás miatt elfolyt vízmennyiség olyan intenzív vízáramlást eredményezett, hogy felkeverte a kiülepedett vas- mangán iszapot.
A vízminőség helyreállítása érdekében folyamatos hálózatmosatást alkalmazott a Társaság. Ez idő alatt az érintett felhasználók részére két tartálykocsi biztosította az ivóvizet, és a DRV szakemberei laboratóriumi mérésekkel vizsgálták a hálózat vízminőségét. Az eredmények megerősítették, hogy bakteriológiai kifogásoltság nem merült fel, így közegészségügyi kifogásoltsággal nem kellett számolni. A vízellátó rendszer üzemszerű működése 2017. január 19.-én délután állt helyre, mellyel egyidejűleg a felhasználói bejelentések is megszűntek.

Január 25-én délután a Velence Tavi regionális rendszer Dinnyési glóbusztöltő vezetékén nagymértékű csőtörés történt, amelyet a hideg idő miatti földmozgásból származó feszültség idézett elő.

A hiba észlelését követően a vezeték kizárása megtörtént, és szakemberek helyreállították a problémát. A nyomás alatt lévő rendszerekből viszont nagy sebességgel elszökött az ivóvíz és az Agárd és Gárdony települések elosztóhálózatain a víz zavarossá vált. A vízmozgások okozta leülepedések felkavarodásából adódó vízminőség romlás a felhasználókra nézve egészségügyi kockázatot nem jelentett, kizárólag az egészségre veszélytelen vas és mangán csapadék okozott érzékszervi kifogásoltságot. A hálózatmosatást a szakemberek folyamatosan végezték, hogy a fennálló problémát minél hamarabb megszűntessék. A kifogásolt szakaszokon tartályautós vízhordást végzett a Társaság, hogy megfelelő minőségű vizet biztosítson a lakosság részére.

A Velence tó környékén lévő települések vízellátása nagyrészt az Ercsi partiszűrésű kutakból történik, átlagosan 6500-7000 m3/nap mennyiségben. A kitermelt víz vasat és mangánt tartalmaz oldott állapotban - mennyisége nagymértékben függ a Duna vízállásától- amely a távvezetékben oxidálódva vas mangán csapadékként ülepedik ki. Évente a távvezetéken az üdülési szezon megkezdése előtt mechanikai tisztítással távolítják el a Társaság szakemberei a lerakódott vas- mangán iszapot, de ezzel a módszerrel csak a normál üzemeltetési körülmények mellett biztosítható az esztétikai hibáktól mentes megfelelő ivóvíz. Az előre ki nem számítható rendkívüli hibák a mechanikai tisztítások ellenére is okoznak és okozhatnak felkeveredésből származó vízminőség problémákat.

A probléma hosszú távú megoldását egy megfelelő vízkezelő berendezés létesítése jelenthetné, amellyel a kitermelt víz vas és mangán tartalma eltávolítható lenne. Ennek megvalósításához állami beruházásra, és önkormányzati összefogásra van szükség.

DRV Velence Üzemvezetőség  Bárdos Csaba üzemvezető

Fel