A DRV Velence Üzemvezetőség tájékoztatója
Január 25-én délután a Velence Tavi regionális rendszer Dinnyési glóbusztöltő vezetékén nagymértékű csőtörés történt, amelyet a hideg idő miatti földmozgásból származó feszültség idézett elő.
A hiba észlelését követően a vezeték kizárása megtörtént, és szakemberek helyreállították a problémát. A nyomás alatt lévő rendszerekből viszont nagy sebességgel elszökött az ivóvíz és az Agárd és Gárdony települések elosztóhálózatain a víz zavarossá vált. A vízmozgások okozta leülepedések felkavarodásából adódó vízminőség romlás a felhasználókra nézve egészségügyi kockázatot nem jelentett, kizárólag az egészségre veszélytelen vas és mangán csapadék okozott érzékszervi kifogásoltságot. A hálózatmosatást a szakemberek folyamatosan végezték, hogy a fennálló problémát minél hamarabb megszűntessék. A kifogásolt szakaszokon tartályautós vízhordást végzett a Társaság, hogy megfelelő minőségű vizet biztosítson a lakosság részére.
A Velence tó környékén lévő települések vízellátása nagyrészt az Ercsi partiszűrésű kutakból történik, átlagosan 6500-7000 m3/nap mennyiségben. A kitermelt víz vasat és mangánt tartalmaz oldott állapotban - mennyisége nagymértékben függ a Duna vízállásától- amely a távvezetékben oxidálódva vas mangán csapadékként ülepedik ki. Évente a távvezetéken az üdülési szezon megkezdése előtt mechanikai tisztítással távolítják el a Társaság szakemberei a lerakódott vas- mangán iszapot, de ezzel a módszerrel csak a normál üzemeltetési körülmények mellett biztosítható az esztétikai hibáktól mentes megfelelő ivóvíz. Az előre ki nem számítható rendkívüli hibák a mechanikai tisztítások ellenére is okoznak és okozhatnak felkeveredésből származó vízminőség problémákat.
A probléma hosszú távú megoldását egy megfelelő vízkezelő berendezés létesítése jelenthetné, amellyel a kitermelt víz vas és mangán tartalma eltávolítható lenne. Ennek megvalósításához állami beruházásra, és önkormányzati összefogásra van szükség.
DRV Velence Üzemvezetőség Bárdos Csaba üzemvezető