2008.06.26. 15:09
I. HELYZETELEMZÉS
A Velencei-tó déli partján az 1960-as években - állami pénzekből - a Velencei-tavi Intéző Bizottság irányításával felépültek a partvédőművek, a mólók és a kikötők.
A strandépületek, a szállodák, az utak, a parkok és az egyéb szolgáltatásoknak helyet adó létesítmények felépítésével alakultak ki a Velencei-tó leglátogatottabb idegenforgalmi központjai Agárdon és Gárdonyban.
A belföldi és jobbára a volt szocialista országokból érkező turisták a nyári időszakban tömegesen keresték fel az akkori nagyközség tóparti szakaszait.
Az akkori jelentős, majd a rendszerváltozás után megcsappanó bevételekből sajnos a karbantartásra sem fordítottak gondot, új épület pedig szinte egy sem épült a tóparton. Így aztán a 40 éves, szocialista realista stílus egyeduralkodóan, kissé megkopva, eredeti formájában uralja a déli partot. (1. sz. ábra: A tópart mai látképe)
A mai elvárásoknak a tópart kínálata nem felel meg, s ezt az egyre csökkenő bevételek is jelzik. A rendszerváltozás óta minden gárdonyi képviselő-testület foglalkozott a tópart egyre súlyosbodó problémáival, de soha nem készült átfogó program a „rozsdaövezet” átépítésére.
Az Európai Uniós pályázati lehetőségeket megragadva, egy átfogó fejlesztési koncepciót dolgoztunk ki a tópart turizmusának fejlesztésére.
A program első része az Agárdi Hajókikötőtől keletre eső – kb. 2,5 km – partszakasz újjávarázsolása lesz. (2. sz. ábra: Beépítési javaslat az Agárdi Hajókikötőtől a Meder utca vonaláig.)
Nem csak épületekről, sétányokról van szó. Nyitnunk kell a tópart felé.
A legelő jellegű szabad partszakaszokra éttermeket, szállodákat, panziókat és egyéb szolgáltatásokat kell építeni. Így lesz majd vendégünk minden évszakban.
Ezért indultunk a KDOP-2007-2.1.1/B „Turisztikai vonzerők komplex fejlesztése” című pályázaton a Napsugár-part című projektünkkel. A képviselő-testület elszántságát azzal is kimutatta, hogy vállalta a 750 milliós önrész előteremtését. A teljes program költségvetése kb. 1,3 milliárd forint.
II.
A NAPSUGÁR-PROJEKT LEÍRÁSA
1. Az Agárdi hajókikötő és közvetlen környéke (3. sz. ábra: Az Agárdi Hajókikötő környezetének átalakítása)
A mólót igényes térkővel burkoltatjuk. Hosszanti tengelyében a Velencei-tavat és a Velencei-hegységet bemutató, tudományos igényű tanösvényt alakítunk ki.
Az esztétikus táblákon a térség geológiai kialakulásától kezdve a táj történelmének bemutatásán át az állat- és növényvilágával is megismerkedhetnek az érdeklődök.
A móló középső részén víz fölé nyúló pihenőhely, a móló végén a Velencei-hegység domborzatát ábrázoló és ismertető terepasztal épül.
A móló és a Touring szálló előtti tér új, érdekes, izgalmas térburkolatot és esztétikus utcabútorokat kap. A tér középső részén mozgalmas vízijáték épül. A tájba illő növényzet kiemeli majd a park szépségét. A teret nyugatról határoló szolgáltatóház új arculatot kap.
A parkot térköves sétány köti majd össze a Napsugár strand környezetével.
2. A Napsugár strand és környéke (4. sz. ábra: A Napsugár strand bejárati épületének a homlokzata)
A strand vasút felőli oldala az útig autómentes és látványos parkká alakul. Szép térformáló elemekkel, szökőkutakkal és ide illő bútorzattal központi tér alakul ki.
A mostani dodgem helyén kétszintes, a parton később több helyen ismétlődő stílusú főépület lesz. Az épület a pénztárakon kívül öltözőt és számos más – bérelhető – szolgáltatást nyújt.
A Napsugár strand középső részén - a partfal elbontása után - kb. 60-80 m széles sávban homokos, fokozatosan mélyülő vizű partszakasz alakul ki.
A széles, homokos parton nyugágyakon, napernyők alatt pihenhetnek majd a vendégeink.
A Napsugár strand új főbejárata mellett melegített vizű vellnessmedence épül, mely főleg az elő- és utószezonban, de rossz idő esetén a főszezonban is élményekben gazdag szolgáltatást nyújt majd. A strandon lévő, leromlott állapotú kabinokat lebontatjuk.
3. A csónakkikötő és környéke
A kikötő a 5. sz. ábra „A” részén látható módon új formát kap.
Az iszapcsapdává alakult végét feltöltjük. A kikötő torkolati szakaszát Y alakban kinyittatjuk. A kialakuló két kis szigetet fahidak kötik össze egymással és a parttal, az egyiken kilátó, a másikon vendéglátó egység épül. Az öböl vasút felőli részén vízi szökőkút készül, mely kb. 20 méter magasra dobja fel a vizet. (6. sz. ábra: Víziszökőkút) A nappali és az esti látványosságon kívül az öböl vizét frissítő hatása sem mellékes. Az új kikötő szélesebb ágában igényes vízi színpad épül.
A kikötő és a strand közötti terület is új megjelenést kap.
4. Nyári kulturális és ifjúsági központ (5. sz. ábra „B” rész)
A víziszínpad Tini strand felőli oldalán a Velencei-tó környéki népi építészet jellegzetes jegyeit hordozó nádtetős ökoház épül. A ház terasszal – nézőtérrel - fordul a víziszínpad felé. A földszinten étterem, nyári Tourinform-iroda, sportszerkölcsönző, és a tetőtérben pedig Internet-kávézó és kiállítóterem épül. A tókörnyék közkedvelt központja lesz ez a ház.
A vízszínpad programját a létesítmény üzemeltetője szervezi és finanszírozza.
Az elkészült központot bérbe adjuk, és éves rendszeres bevétele lesz az önkormányzatnak.
(7. sz. ábra: A nyári kulturális központ és a szállodasor látványterve)
5. A központi sétány (5. sz. ábra „C” rész)
Az új csónakkikötőtől esztétikus sétány épül, mely kettészeli a nagy füves területet. A sétány burkolata térkő lesz. A tájba illő növényzet által keretezett közlekedési útvonal a gyalogosok és kerékpárosok igényeit is kielégíti majd. Elegáns utcabútorokkal és térvilágítással csinosítjuk a területet.
6. A játszóterek (5. sz. ábra „D” és „E” rész)
A sétány és a csónakkikötő közötti, háromszög alakú területen egy szárazföldi kalandpark és egy vizes játszótér épül. A vizes játszótér igazi unikum lesz az országban, hisz Magyarországon ilyen még nem épült.
A tóból szivattyúval kiemelt vizet egy mesterséges dombra pumpáljuk fel. A víz onnan kőből kiépített csatornákon folyik szét. A domború felszínről lefolyó víz a meleg köveken tovább melegszik, és kiváló játszótéri lehetőséget kínál a kisgyermekek számára.
A vízfolyások eltérő szinten fekvő kisebb medencékbe, hempergőkbe ömlenek. Csúszdák és különféle ötletes vízijátékok teszik felejthetetlenné az itt töltött órákat. A csobogók vize aztán a tóparti ülepítőbe kerül, s innen a megtisztult víz visszajut a tóba. Mindkét játszótér fizetős lesz. Az önkormányzatnak jelentős bevételt hoz bérbeadásuk vagy üzemeltetésük.
7. Vendéglátó egységek a sétány parti szakaszán (5. sz. ábra „F” és „G” rész)
A tópartra futó főbb utcák és a tóparti sétány kereszteződésében kereskedelmi egységek épülnek. A tóra nyíló teraszokról csodálatos kilátás nyílik a Nagy-tisztásra és a Velencei-hegységre. Az épületek a Napsugár strand új, központi épületével azonos stílusban készülnek. A három egység üzemeltetésére már bérlőink vannak.
8. Szállodák, panziók és éttermek a sétány déli oldalán (5. sz. ábra „H”, „I” és „J” rész)
Részben a mai nagy parkoló területén több nagy értékű – felértékelődött – ingatlan sorakozik, melyek értékesítése jelentős bevételt hoz önkormányzatunknak. Az ott felépített szállodák és egyéb szálláshelyek rendszeres bevételei pedig biztos anyagi alapot adnak városunknak.
III. Összegzés
A Napsugár-projekt remélhető sikere esetén – pályázati támogatás – a bruttó 1,3 milliárdos költségből várhatóan 550 millió forint uniós támogatást nyernénk el. A fennmaradó 750 millió forintot kellene nekünk finanszíroznunk. Ez az összeg rendelkezésünkre áll.
Az új arculat, a Napsugár strand megnőtt bevételei, a bérbe adott épületek bérleti díja és a felértékelődött területek értékesítési ára új pályára állítják városunk fejlődését.
Talán lesz egy hely, ahová vendégeinket büszkén levihetjük!