Becsengettek! „Vége a nyárnak, vár az iskola!”
2013.09.11. 11:43
Szeptember 02-án nyitották kapuikat az iskolák, megkezdődött a tanév. Éppen ezért a Rendőrség felhívja a közlekedők figyelmét, hogy fokozott óvatossággal, kellő körültekintéssel közlekedjenek, hiszen megnövekedett a forgalom a tanintézmények környékén. Különösen ügyeljenek a várhatóan nagy gyalogosforgalomra!
A gyermekek a legsérülékenyebbek, legyen szó közúti közlekedési balesetekről, élet- vagy vagyon elleni bűncselekményekről, bármilyen rossz szándékú befolyásról, vagy csak a tapasztalatlanságukból fakadó átgondolatlan döntésekről. Ők azok, akik életkorukból adódóan kevésbé tudják felmérni a veszélyt.
Tekintettel a fentiekre, fokozottabb figyelemmel, valamint iskoláskorú gyermekünk megfelelő felkészítésével jelentős mértékben csökkenthetjük a gyermekbalesetek bekövetkezését.
Az alábbi tanácsainkkal a biztonságos és nyugodt tanévkezdéshez szeretnénk segítséget nyújtani.
Szabályos közúti közlekedés
Mielőtt együtt útnak indulunk, beszéljük, illetve ismételjük át az alapvető közlekedési szabályokat!
Járjuk be közösen az iskolába vezető útvonalat, és menet közben hívjuk fel a figyelmet a lehetséges veszélyforrásokra!
Gépjármű vezetőjeként, oktatási intézmény közelében vezessünk még körültekintőbben, és számítsunk az úttesten figyelmetlenül áthaladó diákokra!
Értékek védelme
Ragaszkodjunk hozzá, hogy a gyerekek csak a tanításhoz nélkülözhetetlen eszközöket vigyék magukkal az iskolába!
Ne kérkedjenek az okostelefonnal, táblagéppel, és ne hagyják őrizetlenül értékes tárgyaikat!
Személyes biztonság
Hívjuk fel gyermekünk figyelmét, hogy útközben ne álljanak szóba idegenekkel, ne üljenek be ismeretlenek autójába, és ne fogadjanak el tőlük különböző tárgyakat!
Alakítsunk ki őszinte kapcsolatot, hogy baj esetén bizalommal fordulhasson hozzánk gyermekünk.
Közlekedési tanácsok iskolásoknak:
1. Az iskolába időben indulj el! A rohanás figyelmetlenséget szül, mely a közlekedés során veszélyt hordoz magában.
2. Gyalogosan közlekedve mindig légy körültekintő, tilos helyen ne lépj az úttestre! Az úttestre lépés előtt alaposan nézz körül! A gyakorlatlan kisdiák ne szégyellje megfogni felnőtt kísérője kezét.
3. Lehetőleg a kijelölt gyalogos-átkelőhelyen, ennek hiányában a legbiztonságosabb helyen menj át a túloldalra!
4. Kerüld azt, hogy álló jármű mögül, vagy takart helyzetből lépj az úttestre!
5. A közút és annak környezete nem játszótér! Erről soha ne feledkezz meg!
6. Ha a gyalogosforgalom irányítására szolgáló fényjelző készülék zöld fénye villog és már leléptél az úttestre, akkor szedd a lábad! Ha még azonban a járdán állsz, semmiképpen se indulj el! A fényjelző készülék jelzését mindig tartsd be, amikor szabad az áthaladás, akkor se feledkezz meg a körültekintésről! Elsőbbséged csak akkor van, ha azt meg is adják.
7. Ha kerékpárral közlekedsz, ne feledkezz el az első, illetve a hátsó világításról, a kerékpár megfelelő felszereléséről, valamint a kanyarodás előtt ne mulaszd el a körültekintést és a kezeddel jelezni a kanyarodási szándékodat!
Gyalogátkelőhelyen nem kerekezhetsz át, egyrészt azért mert tilos, másrészt azért mert balesetveszélyes. A gyalogátkelőhely a gyalogosoké és neked is le kell szállnod a bringáról, és át kell tolnod azt.
8. Tömegközlekedési járműveken való utazáskor kapaszkodj a balesetek megelőzése érdekében! Ne tolakodj, ne rohanj!
9. Ha az autóbusz ajtaja nyitva van, de a csengő hangját már hallod, ne szállj le, illetve fel! A vezetőt és az utastársakat magatartásoddal ne zavard!
10. Utasként közlekedve a passzív biztonsági eszközöket mindig használd!
Ne feledd! Mindig hazavárnak!
Van persze a közlekedésen túl is néhány olyan szabály, amit ismerni kell!
Ha az utcán segítségre szorulsz, fordulj felnőtt emberhez! Ha van a környéken rendőr, akkor hozzá.
Ismeretlen autóba tilos beszállni! Ha számodra ismeretlen ember a szüleidre, tanáraidra hivatkozva hív magával, mondj nemet!
Ha ismeretlen felnőtt segítséget kér tőled, ami azzal jár, hogy vele kellene menned, tagadd meg! Mondd azt, hogy sietsz, a sarkon vár az anyukád!
Ne fogadj el idegentől semmilyen ajándékot! Mondd, hogy neked ehhez meg kell kérdezned a szüleidet.
Ha azt tapasztalod, hogy valaki követ, menj be egy közeli üzletbe, és kérj segítséget!
Egy iskolástól már joggal elvárható, hogy tudja a nevét, címét, a szülei telefonszámát. Ha ez utóbbi túl bonyolult, akkor a táskádba, tolltartódba egy megfelelő helyen helyezz el egy cédulát, amire a telefonszámok fel vannak jegyezve.
Értéktárgyaidat (mobiltelefon, MP4 lejátszó, értékes ékszer, magas pénzösszeg, stb.) ne vidd az iskolába. Ha valamilyen okból mégis szükséged van ezekre, akkor nyakadban, zsebedben tartsd, illetve zárható szekrénybe helyezd el, hogy meglétüket mindig ellenőrizni tudd (a mobil telefont lenémítva, vagy kikapcsolva tárold a szekrényben, hogy ha csörög, ne legyen figyelemfelkeltő).
Az iskolában tanulóhoz méltóan viselkedj! Tiszteld tanáraidat, társaidat, tartózkodj az erőszak valamennyi megjelenési formájától!
Amennyiben mégis bekövetkezik a nem várt esemény…
Jó, ha már egészen fiatal korban tisztában van vele a gyermek, hogy probléma esetén bátran fordulhat az egyenruhás rendőrhöz. Fontos, hogy ismerje az ingyenes segélyhívó telefonszámokat:
rendőrség 107;
mentők 104;
tűzoltóság 105;
általános segélyhívó 112.
Gárdonyi Rendőrkapitányság