• Gárdony

A téli sportbalesetek elkerülése érdekében

2014.01.08. 09:56
Az enyhe téli időjárás ellenére az előttünk álló téli hónapokban sokan tervezhetnek utazást külföldi síparadicsomokba, hogy ott a szabadságukat aktív pihenéssel töltsék el. Reméljük, néhány hasznos tanáccsal tudunk segíteni abban, hogy a külföldön töltött üdülés valóban pihenéssel teljen. 

 ●       Utazás előtt célszerű tájékozódni a célországban hatályos közlekedési szabályokról (pl. hólánc használatára vonatkozó szabályok), valamint érdemes előre megismerni a célországban található magyar külképviseleti szervek elérhetőségét, hogy baj esetén tudjuk, kihez kell fordulni.
●       Néhány ország sípályáin kötelező a 15 éven aluliak számára a bukósisak viselése!
●       A téli sporteszközökkel nagy sebességet lehet elérni, a hatalmas ütközési energia miatt még a megfelelő védőeszközök használata mellett is az életet jelentősen veszélyeztető sérülések következhetnek be, esetenként a balesetek halálos kimenetelűek is lehetnek. Mindig viseljék az ajánlott védőfelszereléseket!
 
Külföldi tartózkodásuk ideje alatt fokozottan figyeljenek okmányaikra, azokat senkinek át/oda ne adják!
 
Sportolás alkalmával is tartsák be az alapvető szabályokat:
 
●       Csak kifogástalan állapotú sporteszközöket használjanak.
●       Legyenek körültekintőek és elővigyázatosak, a helyszínt alaposan mérjék fel és a megfelelő bemelegítés után induljanak neki a sí-, vagy szánkópályának.
●       Csak tiszta látási viszonyok között keressék fel a sípályákat.
●       Alkoholfogyasztás után, fáradtan ne kezdjenek el síelni, korcsolyázni, mert nem tudnak megfelelően figyelni magukra és a többi sportolóra sem.
●       A magas hegyekben, a hófedte lankák közt hasonlóan erős lehet a napsütés, mint nyáron. Ezért a szabadon levő arcot speciális fényvédő arckrémmel kell bekenni. Az erős fény a hóról visszaverődve nem csak a felnőttek, de a velük sportoló gyermekek szemét is zavarhatja, érdemes megfelelő napszemüveget, vagy sí szemüveget beszerezni.
●       Jeges útviszonyok esetén járjanak a füvön, földes talajon, vagy más nem teljesen sima felületen, lehetőség szerint a járda mellett.
 
A korcsolyázás veszélyei
 
●       Természetes vizeink közül sportolási célra csak és kizárólag az álló vizek alkalmasak, befagyott folyóvizekre, bányatavakra, csatornákra rámenni mindig komoly veszélyt je-lent, mivel a jégréteg alatti vízmozgás kiszámíthatatlanná teszi jég vastagságát, a be-szakadt testek mozgását. Néhány egyszerű szabály betartásával befagyott tavaink jég-felszíne azonban kiválóan alkalmas korcsolyázásra, fakutyázásra és jégkorongozásra.
●       Soha ne tekintsék biztonságosnak a jeget, ha arról nem győződtek meg!
●       Csak olyan partszakaszoknál merészkedjenek a jégre, ahol táblával vagy egyéb módon jelzik, hogy biztonságos a sportolás.
●       Korcsolyázáskor általában a jégen lévő, vagy abba befagyott – nem ritkán viccből, szórakozásból odadobált –  tárgyak okoznak az óvatlan sportolóknak kellemetlenséget.
●       Problémát jelenthet az is, ha a zsúfolt jégpályán másik korcsolyázó véletlenül rásiklik a kezünkre, ilyenkor az éles korcsolya komoly sérülést okozhat. Ennek elkerülésére viseljenek vastag, erős orkán anyagból készült síkesztyűt.
 
 
BOLDOG ÉS BIZTONSÁGOS ÚJÉVET KÍVÁN A
 
GÁRDONYI RENDŐRKAPITÁNYSÁG
Fel