• Gárdony

Az EGÉSZSÉGDOKK Közhasznú Alapítvány felhívása

2011.03.11. 19:41
Szervezetünk újonnan bejegyzett, közhasznú alapítvány. Tartós közérdekű célja: hozzájárulni a társadalmunkban előforduló, segítségre szoruló, kallódó, beilleszkedési zavarokkal küzdő, deviánsként kezelt, narkomán vagy egyéb függőségekben szenvedő, otthontalan vagy támogató kapcsolattokkal nem rendelkező, fiatalok támogatásához, lelkigondozásához és segítéséhez, szükség szerinti terápiás kezelőhely megtalálásával, kompetenciafejlesztéssel, mentálhigiénés gondozással, valamint hozzájárulni az ifjúság általános mentálhigiénés állapotának javításához a pedagógia és szociális munka eszközeivel és módszereivel. Tapasztalatunk szerint egyre több a tóparton a súlyos függőségi állapotban lévő tizenéves. Irodánk a város központjában működik, a 2483 Gárdony, Bóné Kálmán u. 8. alatti ingatlanon. Önkéntesek is segítik munkánkat (kortárssegítők, 9 fő felsőfokú szakirányú végzettséggel rendelkező (pedagógusok, szociálpedagógus, mentálhigiénés szakember, szociális munkás – drogterápiás munkatárs, felépült szenvedélybeteg segítők, református lelkészek), akik lelkesedésből végzik munkájukat, legjobb tudásuk szerint - ellenszolgáltatás nélkül. Ahhoz, hogy működési engedélyt kapjunk, az iroda helyiség mosdóját át kell alakítanunk, melyhez kérjük a céljainkat támogatni kívánó honfitársaink segítségét. Bővebb információ: +36-20/518-2432, info@egeszsegdokk.hu, http://www.egeszsegdokk.hu

Tevékenységeink:

Az Alapítvány tartós közérdekű célját az alábbi konkrét tevékenységekkel valósítja meg:

·         Kompetenciafejlesztés: szakkörök, művészeti tevékenység, tehetséggondozás, korrepetálás, felkészítés felvételire, pályaorientáció, problémákkal való megküzdési képességek fejlesztése, konfliktuskezelés).

·         Mentálhigiénés tevékenységek: segítő beszélgetés, lelkigondozás, önismereti csoport, csoportos életvezetési tanácsadás, párkapcsolati konzultáció, kortárssegítő és önsegítő csoportok, fiatalok családtagjainak mentálhigiénés fejlesztése.

·         Szenvedélybetegek alacsonyküszöbű ellátása: közösségi ellátás, egyéni konzultáció és esetkezelés, jogsegély, hozzátartozói konzultáció.

·         Prevenciós és ártalomcsökkentő tevékenység – pl. iskolai prevenció, party-szerviz, szermentes szórakozóhely létrehozása: alkohol, kábítószer, AIDS, dohányzás megelőzése, ill. ártalomcsökkentés, az egészséges szexuális életre nevelés, valamint táplálkozási zavarok (anorexia, bulimia, kóros elhízás, stb.) megelőzése.

·         Komplex egészségfejlesztési programok megvalósítása iskolai és iskolán kívüli színtereken egyaránt (mint primer és szekunder prevenció).

·         Szabadidős és alternatív tevékenységek szervezése: tömegsport, túrák, táborok, szakkörök, művészeti csoportok, kirándulások, nyelvoktatás, kulturális rendezvények (zene, dráma, irodalmi színpad, koncertek, tudományos és művészeti vetélkedők) közösségi élet szorgalmazása, hittanoktatás, kortárssegítés megszervezése, ismeretterjesztés, környezetvédelmi projektek szervezése, ifjúsági információs iroda létrehozása.

·         Ifjúságot érő ártalmak elemzése, kutatása: média, deviáns szubkultúra, pszichológiai tényezők, publikációk és elemzések készítése.

·         Kapcsolattartás és együttműködés más ifjúsági és egyéb segítő szervezetekkel, önkormányzatokkal, oktatási-nevelési intézményekkel, rendőrséggel, valamint az egyházakkal.

Munkatársaink tevékenységüket keresztyén szemlélettel és értékrenddel folytatják, összehangolva a szakmai és etikai szempontokkal.

Irodánk a város központjában működik, a 2483 Gárdony, Bóné Kálmán u. 8. alatti ingatlanon.

Önkéntesek is segítik munkánkat (kortárssegítők, 9 fő felsőfokú szakirányú végzettséggel rendelkező (pedagógusok, szociálpedagógus, mentálhigiénés szakember, szociális munkás – drogterápiás munkatárs, felépült szenvedélybeteg segítők, református lelkészek), akik lelkesedésből végzik munkájukat, legjobb tudásuk szerint - ellenszolgáltatás nélkül. Hosszabb távon – tekintve hogy a kistérségben nincs szenvedélybetegek, főleg drogfüggők és problémás droghasználók közösségi ellátását végző intézmény (az önkormányzati fenntartású Fókusz Szociális Szolgálat sem végez közösségi ellátást, klientúrája pedig egyébként sem a szenvedélybetegséggel érintettekből áll) – a kistérséggel is együttműködési-ellátási szerződést szándékozunk kötni. Az erre vonatkozó együttműködés a várossal egyébként – más szervezeti keretek között, mint pl. a helyi református gyülekezet – régebb óta fennáll. Tehát, mivel nincs helyi alacsonyküszöbű és közösségi ellátást biztosító intézmény, az ilyen irányú szociális normatív támogatásra jó eséllyel tudjuk majd pályázni..

Pillanatnyilag támogatóink az iroda beindításában: Fejér Megyei Közgyűlés, Gárdony Város Önkormányzata (ők biztosítják az irodát), Fejér Megyei Kábítószerügyi Egyeztető Fórum, a Gárdonyi Református Egyházközség, szakmai partnereink az MRE KIMM Ráckeresztúri Drogterápiás Otthona, a székesfehérvári RÉV Szenvedélybeteg-segítő Szolgálat, a Fókusz Szociális Szolgálat.

            Mint új szervezet, az első feladatunk a működéshez szükséges tárgyi és személyi feltételek kialakítása.

Folyamatban van a működési engedély megszerzése az Önkormányzattól, szenvedélybetegek nappali, közösségi és alacsonyküszöbű ellátására. Hogy az erre vonatkozó tárgyi feltételeknek megfelelhessünk, a vizesblokkot (egy fürdőszoba káddal és egy WC-vel van ellátva jelenleg) át kell alakítanunk 2 db (férfi és női) WC-vé. Ehhez az alábbi dolgokat kell beszereznünk, ebben kérjük segítségüket:

Mészalapú festéket, diszperzitet, belső rabichálót, rigipsz glettanyagot, 2 db wc csészét, 2 db wc tartály vizesblokkba mosdókagylót, csaptelepet, szifont, fali vízmelegítőt, esetleg csempét vagy mosható falfestéket, gipszkartont falnak, 2 db beltéri ajtót kilinccsel és zárral, laminált padló vagy linóleum, esetleg járólap, 2 db mennyezeti lámpa... mindezt egy kb. 10 m2-es helyiségbe.

Bővebb információ: http://www.egeszsegdokk.hu

[1]              Az egészségfejlesztés tágabb megfogalmazását tükrözi az Ottawa Karta (Egészségügyi Világszervezet, 1988):

                "Az egészségfejlesztés az a folyamat, amely módot ad az embereknek egészségük fokozott kézbentartására és tökéletesítésére. A teljes fizikai, szellemi és szociális jólét állapotának elérése érdekében az egyénnek vagy csoportnak képesnek kell lennie arra, hogy feltárja és megvalósítsa vágyait, kielégítse szükségleteit, és környezetével változzék vagy alkalmazkodjék ahhoz. Az egészséget tehát mint a mindennapi élet erőforrását, nem pedig mint életcélt kell értelmezni. Az egészség pozitív fogalom, amely a társadalmi és egyéni erőforrásokat, valamint a testi képességeket hangsúlyozza. Az egészségfejlesztés következésképpen nem csupán az egészségügyi ágazat kötelezettsége, hanem az egészséges életmódon túl a jólétig terjed."
Fel