• Gárdony

A LEADER-ben a legkisebb is számít !

2011.05.10. 12:10
Magyarországon 96 LEADER Akciócsoport működik 2008 óta, több mint 3000 települést érint, és több ezer sikeres pályázatot. A Vidékfejlesztési, Képzési és Szaktanácsadási Intézet (VKSZI) a LEADER program legkisebb akciócsoportjához a Velencei-tó Térségfejlesztő Egyesülethez invitálta a média munkatársait, abban a reményben, hogy kötetlen beszélgetés formájában, majd a nyertes projektek bemutatásával sikerül megerősíteni a LEADER program létjogosultságát, és fontosságát.

Az agárdi Simon Borház és Panzióban csütörtök este meghívott vendégek bevonásával jó hangulatú izgalmas beszélgetés zajlott : a LEADER magyarországi története 2007-től napjainkig, problémák, nehézségek, egyáltalán mi a LEADER, hogyan működik, hogyan kellene működnie, lehetőségek a megújulásra téma köré csoportosítva a főbb gondolatokat.
A találkozó résztvevői Kontics Mónika a Bakony és Balaton Keleti Kapuja LEADER Akciócsoport munkaszervezet vezetőjének, Fejes István az MNVH elnökségi tagjának, Eperjesi Tamás VKSZI igazgatónak, és Stadler Klára Velencei-tó Térségfejlesztő Egyesület munkaszervezet vezetőjének tehették fel a kérdéseiket. Stadler Klára bemutatta, hogyan indult a LEADER 2007-ben, a Közép Dunántúli Régió akciócsoportjainak együttműködését, közös együttgondolkodását kiemelve. A sajtó és a média munkatársai megismerhették a terület és lakosságszám arányában jogszabályban biztosított fejlesztési források elosztását, a pályázatok nehézkes bírálati rendszerét, és a Közép Dunántúli régió több sikeres LEADER projektjét.
A helyi termékek bemutatása, a Velencei-tavi borok kóstoltatása is a program része volt
Péntek reggel Mezőszentgyörgyi Dávid a Vidékfejlesztési Minisztérium képviselője tájékoztatta a résztvevőket a megújult LEADER programról, amely a vidékfejlesztés helyi szereplőit hozza helyzetbe. A szaktárca döntése értelmében az év végéig egyesületté kell alakulniuk a LEADER-csoportoknak, az egyesületi forma azért fontos, mert így nő a civil kontroll ereje a helyi fejlesztési igények felmérésében, a tervezésben és a döntésekben. A 2011. július 15.-én induló LEADER pályázatok bírálati idejét jelentősen csökkentené a kormány, hogy minél előbb beindulhassanak a fejlesztések.A délelőtt folyamán a Velencei-tó LEADER Akciócsoport már megvalósult projektjeiből tekintett meg a csoport néhányat, így a pázmándi Manó vendégházat, a verebi fejlesztéseket, és a Tó környéki nagyobb beruházásokat. Természetesen nem lehetett kihagyni egy rövid Velencei tavi hajókirándulást sem, hiszen a Tó és a Velencei hegység meghatározza a Helyi Vidékfejlesztési Stratégiát. A Velencei-tó LEADER Akciócsoportja csak 220 millió forinttal gazdálkodhat, de már van 48 nyertes pályázata, amelynek nagyrészét már megvalósították, 2011-ben is 40-50 pályázatra számít az Egyesület, ezzel isbizonyítva, hogy minden forint számít a Velencei-tó településein. A látogatás alkalmával bemutathattuk helyi termékeink kiállítását, a Velence-tavi kitűnő borokat, az agárdi pálinkát az Öko Strandot, egy kis ízelítőt a helyről ahol élünk, és ahova vendégeket várunk.A nap folyamán Velencén találkozhatott a média csapat V. Németh Zsolt Vidékfejlesztési Minisztérium, vidékfejlesztésért felelős államtitkárával, L. Simon László az Országgyűlés Kulturális és sajtóbizottságának elnökével, aki a Velencei-tó térség országgyűlési képviselője, Dr. Mikula Lajos, Vidékfejlesztési, Képzési és Szaktanácsadási Intézet főigazgatójával, az MNVH főtitkárával és Dr. Csatári Bálint a Magyar Nemzeti Vidéki Hálózat elnökével.
V. Németh Zsolt Vidékfejlesztési Minisztérium, vidékfejlesztésért felelős államtitkára kihangsúlyozta: az új kormány első és legfontosabb feladata az volt, hogy megalkottak egy hosszú távú agrár- és vidékfejlesztési stratégiát. A társadalmi vitára bocsátott tízéves Nemzeti vidékstratégiával a vidéki Magyarország egészének megújítására törekszik a tárca. Ennek érdekében négy átfogó területről, az agrárgazdaságról, a vidékfejlesztésről, az élelmiszer-gazdaságról, valamint a környezet védelméről határoz meg tennivalókat. A stratégia célja, hogy a többi között megőrizze, gyarapítsa a vidéki munkahelyeket, megtartsa a vidéki népességet, javítsa az életminőséget, és több lábra állítsa a gazdaságot.Mint mondta: „némely helyeken valóban úgy gondolták, hogy a helyi elit belterjes biznisze a LEADER, amely nem más, mint pénzosztó hely. Elemi érdekünk, hogy átalakítsuk az akciócsoportokat, kinyittassuk a kapukat, biztosítsuk, hogy mindenki részt vehessen a vidékfejlesztésben. Vissza kell szerezni a program hitelességét. Valós döntési helyzetbe akarjuk hozni a helyi LEADER-
csoportokat, külön akarjuk választani a kisebb projekteket a nagyobbaktól, s jelentősen le akarjuk csökkenteni a pályázatok elbírálási idejét. A termeléshez, munkahelyteremtéshez kötődő pályázatokat helyezzük az előtérbe.”
L.Simon László országgyűlési képviselő úgy értékelte, hogy a rendelkezésre álló idő rövidsége miatt, keveset tudtunk megmutatni a Velencei-tó településeinek sokszínűségéből, együttműködéseiből, de szükségesek az ilyen találkozások, hogy egy-egy térség bemutatkozhasson a sajtó és média munkatársainak, a döntéshozóknak ezzel is erősítve a LEADER program létjogosultságát, és a LEADER program megújítását.
wwwumvpeu1.jpg

wwwumvpeu2.jpg

wwwumvpeu3.jpg

wwwumvpeu4.jpg

Fel