Lakossági tájékoztató
Ezúton tájékoztatom a Tisztelt Lakosságot a Gárdony Zártkertben történt MOL üzemanyag szennyezés aktuális információival kapcsolatban.
Ismertetve az előzményeket, a MOL Zrt. a Százhalombatta és Pécs közötti üzemanyag szállításra használt terméktávvezetéken, Gárdony közelében szivárgást észlelt, melyet 2024. október 17-én megállított. A sérült vezeték helye a zártkerti részen volt a Géza fejedelem út és Szőlő utca kereszteződésében. A MOL tájékoztatása szerint közel 487 m3 üzemanyag szivárgott a talajba.
A zártkerti lakosság egészsége és biztonsága érdekében kontrollvizsgálatként az Önkormányzat saját költségen további vízvizsgálatot végeztetett az esetleges szénhidrogén szennyezés kimutatására. Ezidáig 75 db vízvizsgálat történt az Önkormányzat közreműködésével.
Az eddigi eredmények alapján a repedéstől számított mintegy 60 méter sugarú lehatárolt szennyezett területen kívüli kutakból nem mutatható ki a vezetékből származó olajtermék.
További információként elmondható, hogy a káresemény a vezetékrepedéstől légvonalban mintegy 2 km-re található Velencei-tóra nincs hatással, nem jelent és eddig sem jelentett veszélyt. Nincs kiépített vezetékes ivóvíz és csatornahálózat a Zártkertben, vagyis a vezetékrepedéstől légvonalban 900 méterre található városi zárt ivóvízhálózat vezetékeire sincs hatással, a lakosság által fogyasztott vezetékes ivóvízre sem jelent és eddig sem jelentett veszélyt.
A Velencei-tavon az eddigi gyakorlatnak megfelelően a vízügyi igazgatóság folyamatos vízminőségi vizsgálatot végez. A legutóbbi mérések alapján a Velencei-tó vizének minősége megfelelő, olajszennyezésre utaló jelet a vízügyi szakemberek nem találtak.
A zártkerti lakosság egészsége és biztonsága érdekében az Önkormányzat a továbbiakban nagyobb számú víz- és földmintákat szeretne venni, ez azonban jelentős anyagi ráfordítást igényel a városunk részéről ezért támogatási kérelmet nyújtottunk be az Energiaügyi Minisztérium környezetügyért és körforgásos gazdaságért felelős államtitkárának. Bízunk a pozitív visszajelzésben.
Már a kárelhárítás szakaszában a MOL megkezdte a kutató fúrásokat, számos talajmechanikai vizsgálatot is elvégeztek. A szennyezett, lehatárolt területen fölöző kutak kerültek kialakításra. Jelenleg 22 db kút fölözése van folyamatban, azaz 22 db kútból távolítják el az elfolyt olajterméket. A mentesítést végző Agruniver Holding Kft. automata fölöző rendszert épített ki a területen. A rendszer telepítésével optimalizálható, emelhető a napi fölözési mennyiség. Az első adatok szerint az eddigi kinyert szennyeződés közel dupláját, napi 1250 - 1500 liter üzemanyag eltávolítását teszi lehetővé az automata fölöző rendszer. A kiszivattyúzott mennyiséget a helyszínen található 35 m3-es mobil ADR-es pótkocsis tartályba vezetik.
A terület domborzati viszonyai és a szennyezés alatt található agyagos réteg lejtése miatt egy esetleges szennyezés elmozdulás megakadályozására a MOL Nyrt. földalatti, 151 méter hosszú, L alakú folyadékzáró fal kiépítését fogja kivitelezni a következő időszakban. A földfelszín alatti résfal 13 méter mélyen kezdődik és 27 méter mélyen ér majd véget, tehát a teljes föld alatti folyadékzáró rész 14 méter lesz.
Összefoglalva a kármentesítési folyamatot, a fent említett két technológiával, az automatizált fölöző rendszerrel és az L alakú folyadékzáró fal kiépítésével biztosítja a MOL Nyrt, hogy a szennyezés ne terjedjen szét.
A kármentesítési eljárás tényfeltáró dokumentációját a MOL Nyrt. az illetékes hatóságok felé február végén benyújtotta. Az illetékes hatóságok a jogszabályokban meghatározott előírások alapján 60 napon belül döntést hoznak, amelyben akár további intézkedéseket írhatnak elő a károkozó számára.
További információ birtokában tájékoztatni fogjuk a Tisztelt Lakosságot.
Tisztelettel:
Eötvös Pál
polgármester