• Gárdony


Légy te is a járási mentőszervezet tagja!

2013.09.25. 11:20
A katasztrófa- védelemben jelentős szerep hárul az önkéntes mentőszervezetekre. A különleges kiképzésű, speciális technikai eszközökkel felszerelt, katasztrófák és veszélyhelyzetek hatásainak kivédésére, felszámolására, polgári védelmi feladatok ellátására, valamint emberi élet mentésére önkéntesen létrehozott civil szerveződések olyan képességekkel rendelkeznek, amelyek segítségével sikeresen avatkozhatnak be tagjai egy esetleges kárhelyszínen. 

 Az utóbbi évek gyakorlati tapasztalatai megerősítették, hogy ezeknek a szervezeteknek az elsődlegesen beavatkozó tűzoltóságok mellett végzett tevékenysége nélkülözhetetlen. 
 
Az önkéntes mentőszervezetek tevékenységére a katasztrófák elleni védekezésben – speciális szakismeretük, felkészültségük alapján – rendkívül nagy szükség van. E speciális felkészültségű "készenléti egységek" különböző szervezeti formában működnek. Az önkéntes mentőszervezetek tevékenységének nagy hazai és nemzetközi hagyománya van, de az ország társadalmi, gazdasági fejlődésével számuk nőtt és több területre szakosodtak. Feladataikat az alapszabályukban meghatározottak szerint látják el. Speciális felkészültségük és felszereltségük, ebből következően tevékenységi körük sokrétű, a mentés és katasztrófa-elhárítás minden területére kiterjed. Ma nemzetközi elvárás a földrengés sújtotta területen bevethető (komplex mentésre alkalmas) városi kutató-mentő-, vagy árvíz esetén az árvízi mentőcsapatok létrehozása és alkalmazása.
 
Az önkéntes mentőszervezet speciális eszközökkel felszerelt, komplex alakulat, amelyet katasztrófa-elhárítási feladatok végrehajtására állítottak össze vagy alakítottak meg, legtöbbször közhasznú szervezetként.
 
Rendeltetése:
Az országban működő önkéntes mentőszervezet a hazai katasztrófák és veszélyhelyzetek hatásai elleni védekezésben akkor vehet részt, ha a Nemzeti Minősítési Rendszerben meghatározott képzettségi, felkészültségi alapkövetelményeknek eleget téve a hivatásos katasztrófavédelmi szerv területi szerve által lefolytatott, minősítést megszerezte. 
A minősítés megszerzéséhez a mentőszervezet a nyilvántartásba vétel helye szerint illetékes hivatásos katasztrófavédelmi szerv területi szervénél kérelmet nyújt be.
A minősítésnek megfelelt és a hivatásos katasztrófavédelmi szerv területi szerve által nyilvántartásba vett mentőszervezet értesítés alapján vesz részt a hazai katasztrófák és veszélyhelyzetek hatásai elleni védekezésben.
 
A minősítésnek megfelelt mentőszervezet megállapodás aláírásával elfogadja a hivatásos katasztrófavédelmi szerv központi szerve koordinációs és – beavatkozás esetében – irányítási jogát, és ezzel a hivatásos katasztrófavédelmi szerv területi szervénél vezetett nyilvántartásba bekerül
 
Riasztás, mozgósítás, bevetés:
 
A mentőszervezet bevetésre és gyakorlatra történő riasztása, mozgósítása, valamint hazai bevetése a hivatásos katasztrófavédelmi szerv területi szerve vezetőjének, illetve veszélyhelyzet esetén BM OKF főigazgatójának döntése alapján történik. A mentőszervezet mentésbe történő bevonása mentőegységenként is történhet.
 

Jogszabályi alapok:
 
Magyarországi:
•    A katasztrófavédelemről és a hozzá kapcsolódó egyes törvények módosításáról szóló 2011. évi CXXVIII. törvény.
 
•    A katasztrófavédelemről és a hozzá kapcsolódó egyes törvények módosításáról szóló 2011. évi CXXVIII. törvény végrehajtásáról szóló 234/2011. (XI.10.) Korm. Rendelet, valamint annak a VIII. fejezete.
 
•    A hivatásos katasztrófavédelmi szerveknél, a tűzoltóságoknál, valamint az ez irányú szakágazatban foglalkoztatottak szakmai képesítési követelményeiről és szakmai képzéseiről kiadott 10/2008. (X. 30.) ÖM rendelet.
 
•    A hivatásos katasztrófavédelmi szervek ügyeleti és készenléti szolgálatainak működési rendjéről szóló 48/2011. BM OKF főigazgatói intézkedés 6. sz. melléklete: Eljárási és Kommunikációs Rend Nemzetközi katasztrófa- és humanitárius segítségnyújtás esetén.
 

Bevethetősége:
Alkalmazható országos (hazai) szinten a lakosság élet-, egészség és anyagi javainak védelme érdekében, 12 órás készenléti idővel.
 
Készenléti ideje:
 
A riasztástól számított 2 órán belül a csapat hivatásos vezetői állományának, 12 órán belül a csapat többi részének el kell elérni a készenlétet.
 

Alkalmazásba helyezése:
 
Romok (például összedőlt épületek, balesetet szenvedett közlekedési eszközök) alatt rekedt áldozatok keresése, lokalizálása és mentése. Elsősegélynyújtás a további ellátás céljából történő elszállításig. Földrengés sújtotta területen a műszaki mentés, áldozatok kiemelése és azok túlélési esélyeinek biztosítása, sérültek szállítása. Ár-és belvízi védekezés, villámárvizek kártételeinek csökkentése és rendkívüli időjárási viszonyok következtében kialakult káresemények felszámolása.
 
 Önellátási képesség: Munkavégzés legalább 3 napon keresztül.
 

Személyi állománnyal kapcsolatos követelmények:
 
 
A minősítést az a mentőszervezet szerzi meg, melynek tagja:
 
·         érvényes tagsági viszonyban, munkaviszonyban, illetve munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyban áll a mentőszervezettel, illetve annak tisztségviselője,
 
·          rendelkezik a vonatkozó jogszabályokban meghatározott egészségügyi, pszichikai, fizikai alkalmassággal,
·         rendelkezik a mentőszervezet által vállalt tevékenységre a vonatkozó jogszabályok által előírt szakmai felkészültséggel, alapvető elsősegély-nyújtási ismeretekkel,
·         az egészségügyi tevékenység ellátásához rendelkezik a népegészségügyi szakigazgatási szerv engedélyével.
·         A mentőszervezet tagja a fenti pontoknak való megfelelőségét az arra jogosult által kibocsátott igazolásokkal támasztja alá.

A mentésben való részvétel további feltételei:
 
·          a szakmai képesítési és képzettségi alapkövetelményeknek való megfelelés,
b) a hivatásos katasztrófavédelmi szerv központi szerve által engedélyezett egyedi azonosító jellel, valamint
·          a mentési képességre érvényes saját, vagy a mentőszervezet által kötött élet- és balesetbiztosítással való rendelkezés.
 
Szakmai felügyelet, koordináció:
 
A mentőcsapat szakmai felügyeletét és koordinációját országos szinten a BM OKF Országos Polgári Védelmi Főfelügyelőség, helyi szinten a Fejér Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság végzi.
 
 
Jelentkezési határidő: 2013. szeptember 30.
Jelentkezés helye:
 
·         Gárdonyi Járási Hivatal, hivatalvezető-helyettes, Gárdony, Szabadság út 20-22., I. emelet
·         vagy: szerdánként 8-12 óráig: Gárdonyi Járási Katasztrófavédelmi megbízotti iroda, Gárdony, Szabadság út 24., 20/350-74-35 Dérné Sohonyai Ilona kvmb.
·         vagy: Gárdonyi járási polgárőrség: Márkus Gyula, 30/901-72-02
Fel