A Gárdonyi Rendőrkapitányság téli sportokkal kapcsolatos felhívása
Általános érvényű az a szabály, hogy a szabad vizek jegén tartózkodni azokon a helyeken szabad, ahol ezt nem tiltják, azonban ott is csak akkor, ha a jég már megfelelő szilárdságú, nem olvad, illetve nem mozog.
(Ahhoz, hogy a jégről elmondható legyen, hogy az kellő szilárdságú, teljesülnie kell több feltételnek: a jég minden pontjában legalább 12 cm vastagságú, a felszíne sima, tehát a fagyás időpontjában erős, viharos szél nem fújt.)
Tilos a szabad vizek jegén tartózkodni:
a) éjszaka és korlátozott látási viszonyok között;
b) járművel, a biztonságos munkavégzés kivételével;
c) kikötők és veszteglőhelyek területén;
d) folyóvizeken és azok mellékágain.
Aki a szabad vizek jegén tartózkodással kapcsolatos szabályokat megszegi, azzal szemben helyszíni bírság szabható ki, illetve vele szemben a jégen tartózkodás szabályainak megszegése miatt szabálysértési eljárás is kezdeményezhető.
Jégkitermeléssel kapcsolatos tudnivalók
Aki jégen jégkitermelést folytat, vagy a halak oxigén ellátását biztosító, egy négyzetméternél nagyobb léket vág, köteles a jégmentessé vált területet – egy méter magasságban elhelyezett, legalább 10 centiméter széles – piros-fehér csíkozású korláttal körbe keríteni. A kihelyező a jégmentessé vált területet jelző eszközöket köteles eltávolítani a figyelmeztető jelzés elhelyezésére okot adó körülmény megszűnésekor.
Aki a jégen egy négyzetméternél kisebb léket vág, köteles a jégmentessé vált területet legalább 50 méterről jól felismerhető módon megjelölni, amelyhez a vízparton található természetes
anyagokat (pl. nád, sáskéve, száraz ágak) is fel lehet használni.
Jégkitermelés, vagy más jégen történő munkavégzés esetén a munkáltató köteles figyelőszolgálatot szervezni, és mentő eszközöket biztosítani.
Ajánljuk még, hogy azokon a területeken, ahol felnőttek vagy gyermekek tömeges megjelenése várható, pl.: szabadstrandok jegén, átkelési helyeknél, a jégből való mentéshez felúszó, nagyfelületű tárgyakat, pl.: falétrát, pallót és megfelelő erősségű és karbantartott kötélzetet tartsanak készenlétben!
Fontos tanács, hogy a jeges vízből, a jégből mentett embert azonnal ne vigyük túlfűtött meleg helyre, dörzsöléssel próbáljuk a vérkeringését beindítani, természetesen előzőleg a jeges ruházatától meg kell szabadítani! Az ilyen személyt minden esetben orvosi elsősegélyben, orvosi ellátásban kell részesíteni.
Felhívjuk a figyelmet, hogy télen is hatályban vannak a szabad vízen való tartózkodás alapvető szabályai!
A folyóvizekben, állóvizekben, vízi létesítmények (pl. csatornák) vízében fürödni téli időszakban is veszélyes, sőt ilyenkor a legveszélyesebb.
Mindenki számára belátható, hogy az alacsony hőmérsékletű víz milyen veszéllyel jár, milyen veszélyt jelent az emberi szervezetre, az egészségre a hideg víz hatása.
Amint beköszönt a tél, a „hideg sportok” szerelmesei síelni, szánkózni, korcsolyázni vágynak. A csípős hideg levegőn frissnek, energikusnak érzik magukat és végre kedvükre csúszkálhatnak, mozoghatnak. Az időjárás zordra fordulásával azonban a körülmények egyre több baleseti forrást rejtenek magukban.
Vannak, akik legszívesebben elmenekülnének a rossz idő elől és nagykabátba bújva fázósan didergik végig az évszakot. Ők kelletlenül sietnek munkába, iskolába és a legszívesebben ki sem tennék a lábukat a kellemes, fűtött lakásból. Sajnos a téli időszakban rendkívül gyakori elcsúszásos balesetekhez nem kell a sí- és korcsolyapályákig menni, a baj már az első utcasarkon utolérhet bennünket.
Ilyenkor nemcsak az idősebb emberek közül, hanem minden korosztályból akad, aki az utcára lépve elveszíti az egyensúlyát és összezúzza magát. A havas, csúszós járdán elszenvedett balesetek szerencsés esetben tipikus téli balesettel (húzódással, ficammal, rándulással) megúszhatók, de sok ilyenkor a töréssel járó komolyabb esés is. Jeges útviszonyok esetén járjunk a füvön, földes talajon, vagy más nem teljesen sima felületen, lehetőség szerint a járda mellett!
Korcsolyázás
Természetes vizeink közül sportolási célra csak és kizárólag az állóvizek alkalmasak. A jégen tartózkodás fent leírt szabályait betartva lehetőleg csak olyan strandoknál merészkedjünk a jégre, ahol táblával vagy egyéb módon jelzik, hogy biztonságos a sportolás.
Korcsolyázáskor általában a jégen lévő, vagy abba befagyott, nem ritkán viccből, szórakozásból odadobált tárgyak okoznak az óvatlan sportolóknak kellemetlenséget.
Problémát jelenthet az is, ha a zsúfolt jégpályán másik korcsolyázó véletlenül rásiklik a kezünkre, ilyenkor az éles korcsolyaél komoly sérülést okozhat. Ennek elkerülésére viseljünk vastag, erős orkánanyagból készült síkesztyűt!
Sí, szánkó, hódeszka
A rosszul megválasztott sí-, vagy szánkópálya, esetleg a nem megfelelő gyakorlat mind a ródlizók, mind a síelők számára nagy veszélyt jelent. A beleseti források között is nagy a „választék”. Az egyszerű, de súlyos következményekkel járó bukástól a pályán, vagy annak szélén elhelyezkedő tereptárgyaknak való ütközésig sok minden előfordulhat. Tekintettel arra, hogy mind síléccel, mind a szánkóval elképesztő sebességet lehet elérni, a hatalmas ütközési energia miatt még a megfelelő védőeszközök használata mellett is az életet jelentősen veszélyeztető sérülések következhetnek be.
Több nyugat-európai ország, sípálya üzemeltetője fontolgatja, hogy kötelezővé teszi a gyermekek számára a bukósisak használatát.
Mindezekre való tekintettel legyünk tisztában az általános szabályokkal:
· Lehetőleg csak kifogástalan állapotú sporteszközökkel menjünk kirándulni!
· Legyünk körültekintőek és elővigyázatosak, csak a helyszín pontos, óvatos felmérése és a megfelelő bemelegítés után induljunk neki a sí- vagy szánkópályának!
· Csak tiszta látási viszonyok között keressük fel a pályát!
· Kerüljük el a túlzsúfolt helyeket!
· Ittasan, fáradtan ne kezdjük el síelni, korcsolyázni, mert nem tudunk rendesen koncentrálni magunkra és a többi sportolóra sem. Iktassunk be rövidebb pihenőket, ha pedig ez sem használ, folytassuk a csúszkálást másnap!
· A magas hegyekben, a hófedte lankák közt hasonlóan erős lehet a napsütés, mint nyáron. Ezért a szabadon levő arcot speciális fényvédő arckrémmel kell bekenni. Az erős fény a hóról visszaverődve nem csak a felnőttek, de a velük sportoló gyermekek szemét is zavarhatja, érdemes megfelelő napszemüveget, vagy síszemüveget beszerezni!