Tájékoztatás az engedély nélkül fúrt és ásott kutak engedélyeztetéséről
Tájékoztatjuk a Tisztelt Ügyfeleinket, hogy az Országgyűlés 2018. decemberében módosította a vízgazdálkodásról szóló 1995. évi LVII. törvény vonatkozó rendelkezéseit. Eszerint mentesül a vízgazdálkodási bírság megfizetése alól az a létesítő vagy üzemeltető, aki 2018. december 21-ét megelőzően engedély nélkül vagy engedélytől eltérően létesített vagy üzemeltetet felszín alatti vízkivételt biztosító vízilétesítményt, ha a vízjogi fennmaradási engedélyezési eljárást 2020. december 31-ig kérelmezi.
Azokra a kutakra, amelyek létesítésekor jogszabály nem írta elő az engedélyezést, vagyis jogszerűen létesültek engedély nélkül, üzemeltetési engedélyt kell kérni. A jogszerűtlenül, vízjogi létesítési engedély nélkül megépített, vagy attól eltérően megvalósított ásott illetve fúrt kutak esetén az építtetőnek (tulajdonosnak) a vízügyi hatóságtól fennmaradási engedélyt kell kérni.
A kútra az üzemeltetési / fennmaradási engedélyt akkor is meg kell szereznie, ha az ügyfél úgy nyilatkozik, hogy a kutakat nem használja, kivéve ha a kérelmet nyújt be a megszüntetése iránt.
A vízkivételt biztosító kutak utólagos engedélyezésének hatásköre megoszlik a helyi vízgazdálkodási hatósági jogkörrel rendelkező jegyző, illetve a vízügyi és vízvédelmi hatáskörrel rendelkező fővárosi, és a kijelölt megyei katasztrófavédelmi igazgatóságok (a továbbiakban: katasztrófavédelmi igazgatóság) között.
A vízgazdálkodási hatósági jogkör gyakorlásáról szóló 72/1996. (V. 22.) Korm. rendelet III. pontja szabályozza a vízgazdálkodással kapcsolatos helyi önkormányzati hatósági hatáskört.
A települési önkormányzat jegyzőjének engedélye szükséges:
a) olyan kút létesítéséhez, üzemeltetéséhez, fennmaradásához és megszüntetéséhez, amely a következő feltételeket együttesen teljesíti:
aa) a vízbázisok, a távlati vízbázisok, valamint az ivóvízellátást szolgáló vízilétesítmények védelméről szóló kormányrendelet szerint kijelölt, kijelölés alatt álló, illetve előzetesen lehatárolt belső, külső és hidrogeológiai védőidom, védőterület, valamint karszt- vagy rétegvízkészlet igénybevétele, érintése nélkül, és legfeljebb 500 m3/év vízigénybevétellel kizárólag talajvízkészlet vagy parti szűrésű vízkészlet felhasználásával üzemel,
ab) épülettel vagy annak építésére jogosító hatósági határozattal, egyszerű bejelentéssel rendelkező ingatlanon van, és magánszemélyek részéről a házi ivóvízigény vagy a háztartási igények kielégítését szolgálja, és
ac) nem gazdasági célú vízigény;
b) az ab) pontban szereplő házi ivóvízigény kielégítését szolgáló kúthoz tartozó, víztisztítási feladatokat ellátó vízilétesítmény létesítéséhez, üzemeltetéséhez, fennmaradásához és megszüntetéséhez;
Amennyiben a fent felsorolt feltételek közül valamelyik nem teljesül, akkor nem a jegyző, hanem a katasztrófavédelmi igazgatóság hatáskörébe tartozik a kút fennmaradási engedélyezési eljárása.
A 72/1996. (V.22.) Kormány rendelet 15.§ (1) bekezdése értelmében vízjogi létesítési engedély nélkül megépített vagy attól eltérően megvalósított vízimunka vagy vízilétesítmény esetén az építtetőnek (tulajdonosnak) a vízügyi hatóságtól fennmaradási engedélyt kell kérni, amely magába foglalja a kérelmet és az alább részletezett dokumentációt.
A vízjogi engedélyezési eljáráshoz szükséges dokumentációról szóló 41/2017. (XII. 29.) BM rendelet 2. melléklet II. pontja írja elő a helyi vízgazdálkodási hatósági jogkörbe tartozó kutak vízjogi üzemeltetési és fennmaradási engedélyezési eljáráshoz szükséges dokumentáció tartalmát. A dokumentáció tartalmazza:
1. Kérelmező neve, állandó lakhelye, anyja neve, születési helye, ideje.
2. A vízjogi létesítési engedély száma, kelte, kiállító hatóság (fennmaradási
engedélykérelem esetén nem kell kitölteni).
3. A kút helye: irányítószám, település, közterület jellege, házszáma, helyrajzi száma,
koordináták (földrajzi vagy EOV), terepszint (mBf).
4. A vízhasználat célja: háztartási vízigény, házi ivóvízigény.
5. Ivóvízcélú felhasználás esetén a vizek hasznosítását, védelmét és kártételeinek elhárítását
szolgáló tevékenységekre és létesítményekre vonatkozó általános szabályokról szóló
147/2010. (IV. 29.) Korm. rendelet szerinti vízminőség-vizsgálat eredménye.
6. A kút műszaki adatai:
6.1. talpmélység (terepszint alatt, méterben), nyugalmi vízszint (terepszint alatt, méterben);
6.2. csak fúrt kút esetében:
6.2.1. iránycső anyaga, átmérője, rakathossz,
6.2.2. csövezet anyaga, átmérője, rakathossz,
6.2.3. szűrőzött szakasz mélységköze, átmérője, kialakítása, típusa,
6.2.4. csak ásott kút esetében: kútfalazat anyaga, átmérője (mm/mm), helye (m-m);
vízbeáramlás helye (nyitott kúttalp, nyitott falazat, helye (m-m).
6.3. A kút-felsőrész kialakítása (fúrt kút esetében): akna, kútház, kútszekrény, kútsapka.
6.4. A kút lezárása ásott kút esetében: fedlap, anyaga.
6.5. A vízkitermelés módja: kézi vagy gépi.
6.6. A használat során keletkező szennyvíz mennyisége, elhelyezése.
6.7. Fényképfelvétel a kútról és környezetéről.
6.8. Fúrt kút esetében a 101/2007. (XII. 23.) KvVM rendelet ( a továbbiakban: kútr. ) 13. §
(2) bekezdésének való megfelelés igazolása.
6.9. Nyilatkozat (aláírja a tulajdonos, fúrt kút esetében a jogosultsággal rendelkező kivitelező is; fennmaradási engedély kérelem esetében a kútr. 13. §-ban megjelölt szakember: a közölt adatok a valóságnak megfelelnek, a kút úgy került kialakításra, hogy abba a felszínről szennyeződés vagy csapadékvíz nem kerülhet).
A kérelmet eljáró képviselőként benyújthatja a fentiek által meghatalmazott személy vagy szervezet is.
A vízjogi fennmaradási engedély 2018. január 01. napjától kizárólag írásban terjeszthető elő.
Az írásbeli kapcsolattartási mód alkalmazásának kizárólag a postai úton, valamint az elektronikus ügyintézést biztosító információs rendszer (ügyfélkapu) útján megküldött kérelem felel meg.
Az elektronikus levélcímről (e-mail) érkező beadványok a vonatkozó jogszabályi rendelkezések értelmében nem felelnek meg az írásbeli kapcsolattartás követelményeinek.
A fennmaradási engedélyezési dokumentációnak a tényleges megvalósulási állapotot kell tartalmaznia, ehhez szükséges a kút műszaki szakember általi vizsgálata.
A felszín alatti vízkészletekbe történő beavatkozás és a vízkútfúrás szakmai követelményeiről szóló 101/2007. (XII. 23.) KvVM rendelet 13. §-ában megjelölt kút tervezésére (13. § (1) bekezdés) vagy kút kivitelezésére (13. § (2) bekezdés) jogosult szakembernek nyilatkoznia kell arról a hivatkozott dokumentációban, hogy a dokumentációban közölt adatok a valóságnak megfelelnek, a kút úgy került kialakításra, hogy abba a felszínről szennyeződés vagy csapadékvíz nem kerülhet.
A kérelem részeként a kérelmezőnek igazolnia kell a közmű kezelője hozzájárulásának meglétét abban az esetben, ha a kút közművet érint, továbbá az ingatlan tulajdonosa írásbeli hozzájárulásának meglétét abban az esetben ha a kúttal érintett ingatlan nem a kutat létesítő kérelmező tulajdona. Az ügyfél a hozzájárulásokat csak eredetiben vagy hiteles elektronikus másolatban nyújthatja be.
A jogszerűtlenül, engedély nélkül létesített kutakra fennmaradási engedély adható, amennyiben a kút vízvédelmi, vízgazdálkodási, környezetvédelmi, népegészségügyi és építésügyi érdekeket bizonyítottan nem sért.
Az eljárás során az esetlegesen felmerülő szakmai kérdésekben a területileg illetékes vízügyi hatóság és vízügyi igazgatóság bevonása történhet.
A vízjogi üzemeltetési/fennmaradási engedélyezési eljárásban, amennyiben a szakhatósági bevonás és közreműködés feltételei az eljárásban teljesülnek, a hatóság jellemzően az alábbi szakhatóságokat fogja megkeresni, de az engedélykérelemtől függően más szakhatósági állásfoglalás beszerzése is szükségessé válhat:
– megyei kormányhivatal környezetvédelmi, természetvédelmi, népegészségügyi, erdészeti, talajvédelmi, bányafelügyeleti hatáskörében eljáró járási hivatalát
A Vgtv. 15/C. § (1) bekezdés c) pontja alapján nem kell a vízhasználónak vízkészletjárulékot fizetnie a vízjogi engedélyenként évi 500 m3 - t meg nem haladó vízmennyiség után.
A kutak utólagos engedélyezése hatósági ügy, a hatósági eljárásért a kérelmezőnek az illetékekről szóló 1990. évi XCIII. tv. (Itv.) 29. § (1) bekezdése szerinti általános illetéket (3.000 Ft.-) kell fizetnie.